loading...

نرم افزارهاي نابینایان و ترفندهای رایانه

آخرین اخبار فناوری در حوزه تکنولوژی

بازدید : 7
سه شنبه 12 آبان 1399 زمان : 21:43

دلیل سیاه و سفید شدن گوشی چیست؟
سیاه و سفید شدن صفحه گوشی یکی از مشکلات عجیبی است که بعضی کابران گوشی‌های اندرویدی بخصوص برخی نسخه‌های برند سامسونگ با آن مواجه می‌شوند.
به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سیما؛ سیاه و سفید شدن صفحه گوشی دلایل متعددی دارد که در بیشتر مواقع نرم افزاری است و قابل برطرف شدن هستند. برای آشنایی با علت سیاه و سفید شدن صفحه گوشی و نحوه برطرف کردن این مشکل همراه ما باشید.

اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده که چرا صفحه نمایش گوشی هوشمند فقط به نمایش دو رنگ سیاه و سفید روی صفحه می‌پردازد و دیگر رنگ‌های تصویر بر روی نمایشگر نشان داده نمی‌شود با این مطلب همراه ما باشید. سندرم مرگ ناگهانی صفحه نمایش اتفاق افتاده است.

سیاه و سفید شدن صفحه نمایش گوشی چه دلایلی دارد؟


عدم نمایش رنگ‌های تصویر روی نمایشگر از مشکلات عجیبی می‌باشد که برخی کاربران گوشی‌های اندرویدی بخصوص برخی نسخه‌های اندروید با آن روبرو می‌شوند. در این حالت صفحه نمایش گوشی تنها دو رنگ سیاه و سفید را نمایش می‌دهد که به این اتفاق سندرم ناگهانی مرگ صفحه اطلاق می‌شود. دلایل مختلفی ممکن است موجب بروز چنین حالتی در برخی مدل‌های گوشی سامسونگ و یا دیگر برند‌ها شود که بیشتر جنبه نرم افزاری داشته و قابل برطرف شدن هستند. البته در مواردی نیز احتمالا تنها راه رفع این مشکل، تعویض ال سی دی باشد. در ادامه این مطلب ابتدا به اصلی‌ترین دلایلی که موجب سیاه و سفید شدن صفحه نمایش گوشی می‌شود خواهیم پرداخت و سپس با روش‌های رفع این مشکل آشنا خواهید شد.

اصلی‌ترین دلایل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی


می‌توان گفت سیاه و سفید شدن نمایشگر گوشی سامسونگ و دیگر برند‌ها یا به خاطر مشکلات نرم افزاری بوده یا به دلیل مشکلات سخت افزاری ایجاد می‌شود. تقریبا در بیشتر مواقع این موضوع با تدابیر نرم افزاری قابل حل بوده و به قسمت سخت افزار دستگاه ارتباط پیدا نمی‌کند. ز جمله اصلی‌ترین دلایل سیاه و سفید شدن صفحه نمایش گوشی موارد زیر می‌باشند.

۱. شارژ شدن طولانی گوشی


منظور از شارژ طولانی مدت گوشی این است که حتی با شارژ ۱۰۰ درصد بازهم در شارژ باقی بماند. این امر استرس باتری و قطعات سخت افزاری گوشی را بیشتر کرده و موجب بروز مشکل می‌شود.

۲. روشن بودن گزینه Monochromacy
در منوی تنظیمات گوشی و قسمت Developer Options یک گزینه اختصاصی به نام Hardware Accelerate Rendering وجود دارد که چنانچه آپشن Monochromacy برای آن فعال شود محتوای صفحه نمایشگر کاملا سیاه و سفید می‌شود.

۳. ویروس و بدافزار‌ها
ویروس و بدافزار‌ها حاوی کد‌های مخرب بوده و می‌توانند منجر به بروز این مشکل گردند. به این ترتیب پیشنهاد می‌شود برای دانلود اپلیکیشن اندرویدی فقط از گوگل پلی استور بهره بگیرید.

۴. اتمام عمر مفید باتری
در مواردی با اتمام عمر مفید باتری یا حتی کاهش عمر آن و از بین رفتن قدرت شارژدهی اولیه مشکلاتی مانند سیاه و سفید شدن صفحه نمایش موبایل اتفاق بیافتد.

۵. فول شدن حافظه گوشی
این عامل نیز در سیاه و سفید شدن صفحه نمایش بی تاثیر نبوده چرا که با پرشدن حافظه داخلی دستگاه تحت فشار قرار می‌گیرد. از این روی همواره سعی کنید از پر شدن حافظه داخلی موبایل جلوگیری نمایید.

دلیل سیاه و سفید شدن گوشی چیست؟
روش‌های رفع مشکل سیاه و سفید شدن صفحه موبایل
۱. مطمئن شوید گزینه Monochromacy فعال نیست.
قبل از انجام هر کاری ابتدا از فعال نبودن گزینه Monochromacy اطمینان حاصل کنید. برای انجام این کار ابتدا به منوی تنظیمات گوشی رفته سپس به قسمت Developer option بروید (چنانچه این گزینه را در منوی تنظیمات نیافتید پس مکشل به این بخش مربوط نیست). سپس گزینه Hardware Accelerate Rendering را انتخاب نمایید و مطمئن شوید که از بین آپشن‌های موجود گزینه Monochromacy فعال نباشد و آپشن Disabled یا Off در این قسمت انتخاب شود.

۲. باتری گوشی را در صورت امکان جدا نمایید.


چنانچه در گوشی هوشمندتان این امکان وجود دارد که باتری را خارج کنید به این ترتیب باتری را جدا کرده و دوباره نصب نمایید. سپس گوشی را روشن نموده و عملکرد نمایشگر را بررسی کنید. به احتمال قوی مشکل حل خواهد شد. البته توجه داشته باشید این روش هر چند در مواقعی چاره ساز است، ولی نباید به صورت مداوم از آن استفاده کرد چرا که موجب آسیب فیزیکی باتری و تحلیل سوکت آن می‌شود.

۳. موبایل را ریستارت نمایید.
در بیشتر مواقع یکبار ریستارت کردن موبایل موجب برطرف شدن مشکلات و باگ‌های نرم افزاری خواهد شد. به این ترتیب پیشنهاد می‌شود موبایل خود را ریستارت کنید و سپس عملکرد صفحه نمایش را ارزیابی نمایید. به احتمال زیاد مشکل عدم نمایش رنگ‌های تصویر برطرف خواهد شد. جهت دستیابی به نتیجه بهتر از ویژگی Force Restart بهره بگیرید. برای این کار کلید پاور و کاهش صدا را همزمان فشار دهید و چندثانیه نگه داشته تا موبایل ریست شود.

۴. اپلیکیشن‌های مشکوک و اخیر را حذف کنید
در بیشتر موارد احتمال دارد با نصب یک اپلیکیشن باگ دار و دارای کد‌های مخرب که اصلاحا بدافزار نام دارد مشکلاتی مانند عدم عملکرد صحیح رنگی نمایشگر بروز کند. به این ترتیب برنامه‌هایی که به تازگی روی گوشی نصب کرده اید را مشخص و حذف کنید یا حداقل اپ‌های مشکوک را پاک کنید. بعد گوشی را ریستارت نمایید. به احتمال زیاد مشکل سیاه و سفید شدن صفحه برطرف خواهد شد. برای اینکه مطمئن شوید مشکل به خاطر اپلیکیشن‌های نصب شده اخیر است می‌توانید از حالت سیف مد (safe mode) بهره بگیرید.

در حالت سیف مد همه اپلیکیشن‌های نصب شده اخیر روی دستگاه غیرفعال شده و گوشی با تنظیمات اولیه خود راه اندازی می‌شود. بالطبع اگر صفحه نمایش دستگاه در این شرایط ایرادی نداشته باشد مشخص خواهد شد که باگ ایجاد شده ناشی از نصب یک بدافزار روی موبایل است. برای اجرای گوشی در حالت سیف مود مراحل زیر را دنبال کنید.

در هنگام روشن بودن گوشی کلید پاور را کمی‌فشار داده و نگه دارید تا گزینه power off ظاهر شود.
حالا انگشتتان را روی این گزینه بگذارید و چندثانیه‌ای نگه داشته تا آپشن Reboot to safe mode را ببینید.
سپس گزینه Reboot to safe mode را انتخاب نمایید.
بعد از ریستارت شدن گوشی، به صورت خودکار به حالت سیف مود وارد می‌شود. البته ممکن است در بعضی گوشی‌های اندرویدی قدیمی‌شیوه ورود به safe mode اندکی متفاوت باشد. برای آشنایی با روش اجرای خالت سیف مود گوشی مدنظر خود، یک سرچ اینترنتی ساده انجام دهید.
۵. پارتیشن کش را پاک کنید.


بعضی مواقع احتمال دارد مشکل سیاه و سفید شدن صفحه گوشی به اطلاعات ذخیره شده در حافظه کش گوشی مربوط باشد. به این ترتیب با پاکسازی و حذف اطلاعات پارتیشن گوشی اندرویدی مشکل حل می‌شود. برای این کار گوشی را خاموش و در حالت Recovery Mode اجرا نمایید (البته ممکن است این کار در مدل‌های مختلف گوشی‌ها متفاوت باشد از این رو با توجه به مدل گوشی خود عمل کنید). در اغلب گوشی‌های سامسونگ حالت ریکاوری مد از طریق فشار همزمان کلید‌های پاور، افزایش صدا و هوم ایجاد می‌شود. سپس گزینه wipe cache partition را انتخاب نموده و گزینه حذف اطلاعات را بپذیرید. در ادامه گزینه Reboot system now را انتخاب کنید.

۶. حافظه جانبی را خارج کنید

گاهی اوقات ایجاد اختلال در عملکرد حافظه جانبی و عدم هماهنگی آن با حافظه داخلی گوشی سبب بروز مشکلاتی مانند سیاه و سفید شدن نمایشگر می‌شود. به این ترتیب یکبار حافظه جانبی گوشی را بیرون آورده و سپس گوشی را ریستارت نمایید. چنانچه مکشل صفحه نمایشگر حل شد مطمئن شوید که ایراد کار به حافظه جانبی و اطلاعات ذخیره در آن بر می‌گردد. در این حالت بهترین گزینه فرمت کردن حافظه جانبی می‌باشد. اما قبل از آن ابتدا اطلاعات مهم موجود در حافظه جانبی را به فلش مموری، لپ تاپ، کامپیوتر یا‌هارد اکسترنال انتقال دهید. در ادامه پس از اینکه حافظه جانبی را فرمت نمودید دوباره روی گوش نصب کنید سپس عمل ریستارت را انجام دهید. می‌بینید که در عملکرد گوشی و ال سی دی آن مشکلی ایجاد نمی‌شود. در ضمن تعویض حافظه جانبی نیز در این مواقع کار مناسبی خواهد بود، زیرا باگ‌ها ممکن است بخاطر کیفیت پایین حافظه جانبی گوشی ایجاد شوند.

۷. موبایل را Factory Reset برگردانید.

Factory Reset فرایندی است که از طریق آن تمام اطلاعات و تنظیمات گوشی حذف خواهد شد و به تنظیمات پیش فرض کارخانه برمی‌گردند. بهره گیری از این کار در بیشتر مواقع مشکلاتی مانند سیاه و سفید شدن صفحه نمایشگر را برطرف می‌سازد. برای این منظور به بخش تنظیمات گوشی رفته و گزینه Backup Reset را برگزینید. سپس گزینه Erase all data (Factory Reset) را انتخاب نموده و فکتوری ریست شدن گوشی را بپذیرید. کمی‌صبر کنید تا اطلاعات گوشی پاک شوند و ریستارت شود. در ادامه عملکرد صفحه نمایش را بررسی کنید. به احتمال قوی مشکل حل می‌شود.

۸. از نرم افزار Dr.Fone Recovery بهره بگیرید
نرم افزار Dr.Fone Recovery نیز می‌تواند در رفع مشکل عدم نمایش رنگی تصویر صفحه کمک کننده باشد. پس از نصب این نرم افزار روی رایانه مراحل زیر را انجام دهید.

ابتدا نرم افزار را اجرا نموده سپس از طریق کابل رابط گوشی را به رایانه متصل سازید. در محیط برنامه گزینه Repair را انتخاب نمایید.

از منوی سمت چپ گزینه Android Repair را برگزینید و از فهرست گزینه‌های ظاهر شده در وسط صفحه نیز گزینه Black Screen را انتخاب نمایید.

سپس روی آیکون استارت کلیک کنید تا صفحه‌ای برای وارد کردن مشخصات گوشی ظاهر شود. جزئیات دستگاه خود را با دقت وارد کنید. این مرحله اهمیت بالایی دارد چرا که در صورت عدم ورود دقیق مشخصات گوشی، علاوه بر حل نشدن مشکل سیاه و سفید شدن صفحه با مشکلات دیگری مانند عدم بوت شدن روبرو شود.

پس از وارد کردن صحیح مشخصات گوشی روی آیکون Next کلیک نمایید. در این مرحله نیز پنجره‌ای نمایش داده می‌شود که اطلاعات گوشی شما را نشان می‌دهد و از شما می‌خواهد که این مشخصات را برای آخرین مرتبه تایید کنید. شماره مدل گوشی خود را در کادر تایپ نموده و روی گزینه confirm کلیک نمایید.

حالا چند مرحله ساده که نرم افزار از شما می‌خواهد را انجام دهید. در تصویر خواسته شده که ابتدا گوشی را خاموش و سپس کلید‌های پاور، کاهش صدا و هوم را همزمان برای چند ثانیه نگه داشته و سپس رها کرده و بعد فقط دکمه افزایش صدا را فشار دهید. به این ترتیب گوشی وارد Download Mode حالت می‌شود. در ادامه روی Next کلیک نمایید.

صبر کنید تا مراحل لازم برای برطرف شدن مشکل توسط نرم افزار صورت گیرد (این فرایند بسته به سرعت نت و حجم فایلی که قرار است توسط نرم افزار دانلود شود بین چند دقیقه تا چند ساعت زمان ببرد). بعد از تمام شدن فرایند تعمیر مطابق با تصویر پیغامی‌نشان داده می‌شود که روی گزینه Done کلیک کرده و اتصال گوشی را از رایانه قطع کنید. سپس موبایل خود را روشن نمایید. می‌بینید که ایراد سیاه و سفید شدن صفحه گوشی رفع شده است.

۹. مطمئن شوید گزینه Accessibility روشن نیست.
در برخی نسخه‌های سامسونگ به ویژه مدل S۶ عمده‌ترین دلیل ایجاد مشکل سیاه و سفید شدن صفحه به فعال بودن حالت رنگ خاکستری در این گوشی برمی‌گردد. در این شرایط به منوی Accessibilit رفته و اطمینان حاصل کنید که روشن نباشد. این گزینه اساسا برای تنظیمات حالات مختلف گوشی بوده و از این رو در مواقعی که مشکلی در تنظیمات گوشی ایجاد شده به این منو بروید و گزینه‌های روشنایی، رنگ و … را کنترل نماید.

۱۰. مطمئن شوید گزینه Reader mode روشن نیست.
در برخی برند‌های گوشی ممکن است با قرار گرفتن روی حالت Reader mode رنگ صفحه از بین رفته تا شما بتوانید با خیرگی کمتر مطالب را بخوانید. در این مورد می‌توانید این گزینه را غیرفعال کنید تا صفحه نمایشگر به رنگ اولیه برگردد. مشاهده می‌کنید که عدم شناخت قابلیت‌های گوشی در مواردی سبب سردرگمی‌کاربر شده و ممکن است سیاه و سفید شدن نمایشگر را یک معضل غیرقابل حل بداند.

جمع بندی
مشکل سیاه و سفید شدن صفحه نمایش گوشی ممکن است در برند‌های مختلف گوشی بروز کند، ولی بیشتر در نسخه‌های سامسونگ گزارش شده است. این ایراد عموما نرم افزاری بوده یا به خاطر عدم آشنایی با قابلیت‌های گوشی و روشن شدن برخی گزینه‌های آن باشد. از این رو چنانچه با موارد بالا مشکل حل نشد حتما گوشی خود را به یک متخصص بسپارید. در ضمن برای نگهداری از گوشی خود موارد زیر را نیز بکار بندید.

همواره از آنتی ویروس بهره بگیرید
اپلیکیشن‌های مشکوک را نصب نکنید
مرتب از گوشی خود بکاپ بگیرید تا در صورت بروز مشکل بتوانید اطلاعاتتان را بازیابی کنید
سیستم عامل گوشی خود را بروزرسانی کنید
در صورت عدم کارکرد صحیح باتری آن را با یک باتری سالم جایگزین نمایید.

چگونه امنیت ویندوز ۱۰ را با مایکروسافت دیفندر افزایش دهیم؟
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 1

آرشیو
آمار سایت
 • کل مطالب : 14
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 20
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 23
 • بازدید ماه : 725
 • بازدید سال : 944
 • بازدید کلی : 944